Dodana: 1 luty 2007 08:50

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:50

Życie ze sztuką – Galeria Samorządowa

9 listopada w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego otwarta została wystawa “Życie ze sztuką” prezentująca 50-letni dorobek artystyczny Roberta Jana Panka.



Wernisaż wystawy odbył się w ramach spotkania z podlaskimi twórcami kultury.


- 50 lat minęło bardzo szybko, ale wspomnienia są niesamowite. Przyjechałem w 60 roku na nakaz pracy do Białegostoku i miałem być tu krótko – 2-3 lata, a zostałem na 46 lat. Czas ten z przyjemnością wspominam. Podczas spotkań w szkołach często słyszę pytanie: był pan w 40 krajach świata, to po co pan przyjeżdża do Białegostoku. Odpowiadam zawsze: Białystok jest moim kochanym miastem, związałem się z nim bardzo, gdzie mogę to rozsławiam Białystok i poczytuję sobie za zaszczyt, że mieszkam właśnie tu – wspominał podczas wernisażu Robert Panek.

 Z okazji jubileuszu marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski przekazał artyście pamiątkowy grawerton, w dowód uznania dla jego twórczości.

Wystawa ta prezentuje 50 lat twórczości Roberta Panka, są tam m.in. zdjęcia artysty z tworzonymi przez niego orkiestrami, podczas wyjątkowych koncertów, pamiątki i zdjęcia z wojaży, wycinki prasowe dotyczące artysty i jego osiągnięć, a także fragmenty wystawy fotograficznej ukazującej piękny przyrody naszego regionu okiem Roberta Panka. Jest nawet kukiełka przedstawiająca samego artystę w mundurze z dyrygencką pałeczką.




Robert Jan Panek
Urodzony w 1933 roku w Staszowie. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie (klarnet, dyrygowanie) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu (prof. Ludwik Kurkiewicz 1962r.). Od 1960 roku związany z Białymstokiem, gdzie pracowała w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz był kapelmistrzem orkiestr dętych. Zaczął komponować podczas pobytu w Oficerskiej Szkole dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie. Były to utwory na orkiestrę dętą o charakterze użytkowym (marsze, tańce). W latach 1960-1980 pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych (m.in. Kuba, Nikaragua) organizując państwowe szkolnictwo muzyczne oraz orkiestry wojskowe. Koncertował jako dyrygent m.in. w Meksyku, Hondurasie, Tunezji, Turcji. W latach 1992-93 został zaproszony do organizowania orkiestr wojskowych Litwy i Łotwy. Jego kompozycje wykonywane były na dworach królewskich w Sztokholmie, Madrycie i Hiszpanii, również w Watykanie czy na igrzyskach olimpijskich w Atlancie.

           

W dorobku artystycznym Robert Panek ma kompozycje o zróżnicowanym charakterze i instrumentarium. Od utworów na zespoły kameralne, poprzez suity symfoniczne do I Symfonii. W dorobku znajdują się także takie, w których kompozytor ukazuje interesującą melodykę czy narodowy charakter. Duże znaczenie w jego twórczości mają pieśni i piosenki dla dzieci, zuchów i harcerzy oraz utwory okolicznościowe np. na urodziny króla Hiszpanii Juana Carlosa, utwór poświęcony tragicznie zmarłej księżnej Dianie, czy utwór dla tragicznie zmarłych uczniom z I LO. Jest także autorem hejnału Białegostoku (1996), który został wybrany w drodze konkursu.


            

Robert Panek jest laureatem wielu zagranicznych muzycznych konkursów m.in. Camaguey Son (Kuba, 1965), Nota de Oro (Nikaragua, 1988), Expo (Hiszpania, 1992).

Za działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, m.in. nagroda za upowszechnianie muzyki polskiej od Ministra Kultury Kuby, nagrodę Ministra Obrony Łotwy (1992), Ministra Obrony Turcji (1999), odznakę Zasłużony działacz kultury (1986) na 30-lecie pracy artystycznej.

Poza muzyką pasją Roberta Panka jest od 1999 roku poezja, a od 2002 roku fotografia.

         

Panek wydał już pięć tomików wierszy. Są to głównie utwory traktujące o miłości i przyrodzie oraz wiersze dla dzieci.

Pokaźny zbiór fotografii Panka pochodzi z jego rozlicznych podróży po wielu krajach świata, a od niedawna fotografuje przyrodę Podlasia.

Wystawy fotograficzne, m.in. “Ulice świata” (Galeria Politechniki, 2002), “Spotkanie z przyrodą” (Galeria Politechniki, 2003), “Lwowskie impresje” (Klub Jubilat w Białymstoku, 2005), “Cmentarz Orląt Lwowskich (Galeria Marszand, 2005), “Piękno przyrody naszego regionu” (Klub Kalina w Białymstoku, 2006), “Podlasie w fotografii Roberta Panka” (Klub Jubilat, 2006), “Chińskie fascynacje Roberta Panka” (WOAK Spodki, 2006).

W roku 2006 Robert Panek obchodzi jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.

Wystawę można będzie oglądać przez miesiąc.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook